Zabezpiecz gospodarstwo przed ASF

Dnia 5 lutego 2019r. odbyło się spotkanie informacyjne skierowane do hodowców trzody chlewnej z terenu naszej gminy.

W spotkaniu, które poprowadził zastępca wójta gminy Fajsławice – Mieczysław Paluch, wzięli udział Wicewojewoda Lubelski Robert Gmitruczuk, dyrektor Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego Grzegorz Wiński ora dyrektor Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego Andrzej Odyniec. Obecni byli również przedstawiciele Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa: zastępca kierownika Arkadiusz Mąka i naczelnik Wydziału Rejestracji Zwierząt – Renata Repeć, a także Powiatowy Lekarz Weterynarii Małgorzata Kalinowska i kierownik zespołu ds. zdrowia zwierząt – dr Sławomir Cichosz. Lubelski Ośrodek Doradztwa Rolniczego reprezentował Andrzej Zaborowski.

 

Spotkanie zorganizowane zostało w związku z wystąpieniem na terenie Polski – m.in.  województwa lubelskiego, zachorowań u zwierząt wywołanych wirusem ASF (afrykański pomór świń). Zebrani zostali zapoznani z podstawowymi zasadami bioasekuracji, które pozwolą zabezpieczyć ich gospodarstwa przed wystąpieniem i rozprzestrzenieniem się groźnej dla zwierząt choroby. Pracownicy ARiMR przedstawili programy pomocowe wspierające rolników finansowo w tych działaniach.

Lubelskie koło łowieckie prowadzi na terenie naszej gminy odstrzały sanitarne dzików, będących głównym rezerwuarem wirusa ASF.

A. Granat

DSC 3963

 

DSC 3976

 

DSC 3972

DMC Firewall is a Joomla Security extension!