Dożynki Powiatowe

 Okres dożynkowy w pełni. W ubiegłą niedzielę, 25 sierpnia 2019r. odbyły się dożynki powiatowe w Krasnymstawie.  Gmina Fajsławice, jako jedna z wielu gmin z terenu powiatu krasnostawskiego, aktywnie wzięła udział w uroczystościach.

Święto plonów rozpoczęła uroczysta Msza Święta dziękczynna odprawiona w intencji rolników i tegorocznych zbiorów, w parafii Św. Franciszka Ksawerego w Krasnymstawie. Wspaniały Chór Krasnostawskiego Domu Kultury uświetnił swoim śpiewem nie tylko mszę świętą, ale i pozostałe uroczystości dożynkowe. Po nabożeństwie barwny korowód dożynkowy prowadzony przez miejską orkiestrę dętą przeszedł ulicami miasta. Na czele Starostowie Powiatowi - pani Monika Król z Siedlisk Pierwszych i pan Radosław Parka z Gorzkowa, starostowie gminni, wieńce dożynkowe, delegacje gmin, zaproszeni goście i rolnicy udali się na teren szkoły rolniczej, gdzie były kontynuowane dalsze uroczystości.

 

 Starosta Krasnostawski powitał wszystkich uczestników i zaproszonych gości, wśród których byli m.in. europoseł Beata Mazurek, poseł na sejm Teresa Hałas, poseł na sejm Lucjan Cichosz, a także przedstawiciele Wojewody Lubelskiego, Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubelskiego, władze Powiatu Krasnostawskiego, wójtowie gmin, a przede wszystkim rolnicy. W dalszej części uroczystości Starosta Krasnostawski – Andrzej Leńczuk, Burmistrz Krasnegostawu – Robert Kościuk oraz Wójt Gminy Krasnystaw - Edyta Gajowiak-Powroźnik odebrali od Starostów Powiatowych poświęcony chleb dożynkowy, który obiecali dzielić sprawiedliwie, tak aby nikomu go nie zabrakło. Połamanym bochnem chleba poczęstowani byli wszyscy licznie zgromadzeni. Przed sceną  pięknie prezentowały się wielobarwne wieńce dożynkowe, które można było podziwiać podczas całej uroczystości. Dużym zainteresowaniem cieszyły się również stoiska promocyjne gmin, firm i instytucji zgromadzone wokół placu. Chętni mogli skosztować smacznych produktów lokalnych przygotowanych przez Koła Gospodyń Wiejskich i stowarzyszeń.

Dożynki to także doskonały moment, aby uhonorować rolników, którzy swoją pracą i działalnością zasłużyli na wyróżnienie. Jesteśmy dumni, że w tym roku medalem "Zasłużeni dla rolnictwa" zostali obdarowani także przedstawiciele naszej gminy. Pan Tadeusz Krysa – wraz z żoną i trójką dzieci prowadzi 26 hektarowe gospodarstwo rolne, na którym uprawia głównie zioła – tymianek, melisę i szałwię, a także zboża. Pan Sławomir Chmiel od 30 lat zajmuje się ekologiczną uprawą ziół takich jak: żeń szeń, orkisz, a także rzadko spotykany rodzaj pszenicy - samopsza i topinambur. Odznaczenia wręczyła pani Teresa Hałas – poseł na Sejm RP. W trakcie uroczystości dożynkowych ogłoszono również wyniki konkursów na najładniejszy wieniec i stoisko gminne. Miło nam poinformować, że nasz wieniec dożynkowy, przystrojony dużą ilością pachnących ziół, zdobył II miejsce. Dyplom i nagrodę z rąk pani Elżbiety Patyk - dyrektora Powiatowej Biblioteki Publicznej w Krasnymstawie odebrała radna Jolanta Greczkowska. W konkursie na najładniejsze stoisko gminne również otrzymaliśmy wyróżnienie i nagrodę.

Uroczystość uświetnił występ Zespołu Pieśni i Tańca Śląsk, który zgromadził bardzo liczną widownię. Na scenie wystąpiły również  kapele ludowe z terenu naszego powiatu: Kapela Cukrowniacy, Kapela Wujka Romana z Żółkiewki, a także Kapela Uroczysko, z którą gościnnie wystąpił nasz zespół śpiewaczy Siedliszczanki.

Wójt Gminy Fajsławice gratuluje odznaczonym rolnikom, paniom z Gminnego Stowarzyszenia Aktywnych Kobiet za pięknie przygotowane stoisko oraz osobom zaangażowanym w wykonanie wieńca dożynkowego. Składa również serdeczne podziękowania wszystkim, którzy wzięli udział w uroczystościach dożynkowych reprezentując nasza gminę.

A. Granat

 

 • DSC_0710
 • DSC_0712
 • DSC_0716
 • DSC_0720
 • DSC_0747
 • DSC_0754
 • DSC_0770
 • DSC_0772
 • DSC_0778
 • DSC_0779
 • DSC_0780
 • DSC_0781
 • DSC_0785
 • DSC_0791
 • DSC_0800
 • DSC_0824
 • DSC_0827
 • DSC_0829
 • DSC_0839
 • DSC_0840
 • DSC_0848
 • DSC_0854
 • DSC_0861
 • DSC_0868
 • DSC_0870
 • DSC_0888
 • DSC_0892
 • DSC_0905
 • DSC_0909
 • DSC_0915
 • DSC_0935
 • DSC_0945
 • DSC_0949
 • DSC_0953
 • DSC_0954
 • DSC_0972
 • DSC_0992
 • DSC_1028
 • DSC_1043

Simple Image Gallery Extended

DMC Firewall is developed by Dean Marshall Consultancy Ltd