Kobieta Gospodarna Wyjątkowa

W niedzielne popołudnie 29 września 2019r., w Lubelskim Centrum Konferencyjnym odbył się I Wojewódzki Konkurs Kobieta Gospodarna Wyjątkowa. Ideą konkursu było ukazanie potencjału i znaczącej roli kobiet polskiej wsi, a także prezentacja sekretów kulinarnych oraz sztuki ludowej.

 

Wydarzenie skierowane do Kół Gospodyń Wiejskich oraz kobiet działających w stowarzyszeniach na rzecz rozwoju polskiej wsi zorganizował Oddział Regionalny Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich Województwa Lubelskiego. Podczas spotkania obecni uczestniczyli również w konferencji poświęconej tematyce wsparcia rozwoju kół gospodyń wiejskich.

Wśród 50 obecnych kół gospodyń wiejskich z całego województwa lubelskiego znalazły się również nasze gospodarne i wyjątkowe panie z Gminnego Stowarzyszenia Aktywnych Kobiet w Fajsławicach, które stanęły do udziału w trzech konkursach. Była to wspaniała okazja do zaprezentowania starych przepisów kulinarnych i sztuki ludowej  związanych z naszą lokalną tradycją. W konkursie „Ręką Czarowane” – na najpiękniejsze rękodzieło w kategorii ‘ozdoba stołu’ panie zaprezentowały piękny obrus wykonany na szydełku przez panią Bożenę Kucharską. W konkursie „Skarbczyk Kulinarny” nasze stowarzyszenie przystąpiło do wszystkich trzech kategorii: Sekret kulinarny w potrawie tradycyjnej – kapusta ze śmietaną i grochem, Sekret kulinarny w cieście tradycyjnym – Amoniaczki babci Helci oraz Sekret kulinarny w przetworach - Pomidorki w galarecie. Natomiast w konkursie „Sztuka Ludowa”, w kategorii występ artystyczny swój talent zaprezentowały pani Helena Jurek i pani Teresa Sagan w utworze ”Na suchej topoli”. Konkurencja była ogromna, nagród nie udało się wygrać, jednak wymiana doświadczeń i zdobyte informacje będą dla naszych pań bardzo wartościowe. Wszystkie uczestniczki otrzymały z rąk przedstawicieli Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubelskiego  podziękowania i drobne upominki z udział w konkursach.

Wójt gminy Fajsławice serdecznie dziękuje paniom z Gminnego Stowarzyszenia Aktywnych Kobiet w Fajsławicach za promowanie naszej gminy na I Wojewódzkim Konkursie Kobieta Gospodarna Wyjątkowa.

A.Granat

Warning: No images in specified directory. Please check the directoy!

Debug: specified directory - http://www.fajslawice.eu/images/galerie/2019/kgw
DMC Firewall is developed by Dean Marshall Consultancy Ltd